I.ročník SilvestrTour 2018
Na začátku prosince 2018 vznikl v Újezdě v hlavách Pavlíny Salvové a Dany Vozábové nápad na silvestrovský pochod. V této době to není nic neobvyklého, obec Voleč takto chodí pravidelně již několikátý rok. Děvčata oslovila Petru Kučerovou s výzvou, aby společně něco uspořádaly a tak vznikl první Silvestr Tour 2018. Původní myšlenka je ta, že pochod pořádá hostitelská obec, tedy letos Chýšť a další rok pochod s programem připraví hosté v jejich okolí, počítáme s Újezdem.
Na Silvestra se u Obecního úřadu sešlo 49 účastníků. Počasí nám velmi přálo. Bylo slunečno, bez mráčku, pofukoval mírný větřík, teplota +4°C. Oproti předchozímu a i následujícímu dni to byl doslova zázrak, neboť dne 30 prosince i 1. ledna bylo velmi deštivo a foukal ledový severozápadní vítr.
Průvod nadšenců vyrazil z Chýště přes most,, Skořepinu“ směr les Vražednice. V něm byla malá přestávka s lehce alkoholovým občerstvením a kronikářka Petra Kučerová která si převzala organizaci a program dne domácím i hostům přetlumočila pověst o lese Vražednici.
Pověsti jsou čerpány z knihy Pověsti z kraje Malátova a Klicperova od Václava Horyny, učitele z Pamětníka. Po této malé zastávce průvod pokračoval směr Stará Voda. Před obcí bylo nutno pořádně očistit boty, protože po předchozích deštivých dnech byla cesta velmi blátivá a my jsme chtěli vstoupit na návštěvu jako slušní lidé. Po kratší očistné a osvěžující pauze dostali účastníci pochodu informace o Starovodském potoce, kudy protéká a kam se vlévá. Starovodský potok jsem překročili cekem třikrát, proto bylo vhodné o něm načerpat trochu informací. Poté jsme mohli spořádaně vstoupit na půdu obce Stará Voda, kde na nás již čekal Libor Morávek, bývalý starosta, působící v obci 24 let. Pan Morávek nám otevřel jejich dřevěnou starobylou zvonici, která byla postavena na přelomu 16.a 17.století a před nedávnem prošla rozsáhlou rekonstrukcí.
Všichni mohli absolvovat prohlídku zvonice s velmi zajímavým a poutavým výkladem o její renovaci a historii. Velmi zajímavé bylo vyprávění o záchraně jednoho ze tří zvonů. Do Staré Vody se po druhé světové válce jejich zvon vrátil a jen díky štěstí nebyl roztaven na válečnou munici. O zbylé dva zvony, které původně ještě ve zvonici byly, starovodští válkou přišli. Pan Morávek a jeden pomocník z Chýšťské skupiny zvon rozhoupali a rozezněli. Zvonění nebylo úplně na jedničku, ale zážitek ze zvonice byl velmi silný stejně jako zvuk tohoto zvonu, když stojíte přímo u něj.
Poté menší skupinka, převážně žen navštívila barokní, původně gotický kostel sv. Václava ze 14. století, kde nám 80 léta místní kronikářka paní Eva Hušková vyprávěla o rekonstrukci kostela, jeho vysvěcení a mnoho dalších zajímavostí. Ti, kteří neprojevili zájem o tyto kulturní vložky mezitím poseděli v místní velmi útulné hospůdce, kde pro celou skupinu bylo připraveno malé pohoštění. Dršťková polévka a 2 čerstvé houstičky. Pánové to zapili dobrým pivkem, dámy převážně svařené víno, děti limču. Asi po hodinové pouze celá skupina pokračovala dál směr obec Chudeřice.
Za obcí Chudeřice se účastníci dozvěděli zajímavosti o Denárovém pokladu století a bylo ukázáno místo, kde se poklad našel. Zde se se skupina již rozdělila. Někteří účastníci, kteří se již necítili na pochod lesem šli přímo po silnici do Chýště. Tato trasa je dlouhá devět a půl kilometru. Převážná část výletníků šla přes les Vrše, poté dolů k Nedabelicům. V údolí u ‚Bělavského potoka jsme si pověděli něco málo o rodu Straků z Nedabylic. Také jsme si připomněli pověst, která se jmenuje Zánik tvrze Nedabylice a mohli jsme si prohlédnout znak Straků z Nedabylic
Poté již pochod bez jakékoliv zastávky pokračoval přes les Hájenka až do Chýště, kam jsme přišli ve 14:15. Tato delší trasa je dlouhá 11,5 km. Nejmladším účastníkem byla sedmiletá Alžběta Rozsévačová, nejstarším pak Jan Hanuš Chýšť 19 ve věku 72 let (akce viz fotodokumentace 2018).