Po geologické stránce patří okolí Chýšť k nejjednotvárnějším územím v Čechách Jeho celkově jednoduchá a fádní geologická stavba ostře kontrastuje se zajímavou stavbou sousedních Železných hor.
Nejvýznamnější řekou je pro nás Labe, které bylo nejen součástí ale i příčinou vzniku této krajiny. Dalo jí podobu, kterou známe dnes. Labe však neprotékalo naší krajinou vždycky. Ve starších čtvrtohorách, v době alpského zalednění protékalo Labe od Hradce Králové na západ směrem ke Chlumci nad Cidlinou, zde se obracelo k jihu a teklo do míst mezi Přeloučí a Týncem nad Labem. To však bylo v době ledové, zhruba před 190 000lety.
Savci jsou u nás zastoupeni více druhy, z nichž je dlužno jmenovat veverku obecnou, plšíka lískového, myšice lesní, a norník rudý. V dutinách stromů žije netopýr rezavý. Je zde rozšířena liška obecná a částečné jezevec lesní. Stále častěji můžeme vidět i prase divoké a srnu obecnou. Z ptáků je zde hojná sojka obecná nebo v zimě i ořešník kropenatý.
Velkým počtem druhů rostlin se řadíme k územím s bohatou květenou, protože zde roste téměř polovina všech druhů které se v Čechách vyskytují.Na jedné straně jsou zde ohrožené druhy jako mochna písečná nebo violka slatinná a na druhé straně přibývá nezvaných hostů jako např.peťour maloúborný, sítina hubená nebo netýkavka malokvětá. Během doby se z těchto zavlečených rostlin může stát trvalý zástupce naší květeny, dokládající názorně rušivé zásahy člověka do přirozeného stavu přírody.
Nádherné listnaté lužní lesy byly povětšinou vykáceny a byly nahrazeny a přeměněny na zcela nevhodné monokultury, hlavně smrku a borovice.